Пенджер към света

Курлиец 28 сентября 2013 +147 RSS-лента

Поканата към рая. Част 3

Поканата към рая. Част 3
Свещенник от Кирнички
Със настаняването на палубата Петър въпреки външното спокойствие и увереност, все пак, изпитваше известно съмнение, че направил верният избор.

Българите-зидарите на СССР.

Българите-зидарите на СССР.
Българските мъже в съветската политика

Политиката на комунистическите изгнаници зависи в еднаква степен от тяхната идеология и от специфичната им политическа култура, която ги отличава и ги прави уникални сред многото други чужденци на съветската сцена

Темник Ногай-властелин Бессарабии

Темник Ногай-властелин  Бессарабии

Во второй половине XIII века именно лидер бессарабско-приднестровских земель определял главные политические процессы на востоке Европы.

Кои са читаците в Бесарабия? И. Грек

Кои са читаците в Бесарабия?  И. Грек

Тараклиец Иван Динев разместил на фейсбуке ранее написанный им материал о праздновании 300-летия царского романовского рода в Тараклии.

Българи, славяни, скити, мизи, турци...

Българи, славяни, скити, мизи, турци...

Българи, скити, славяни, мизи, турци…

Наблюдавйки и участвайки във всевъзможни обсъждения и дискусии на исторически теми и в частност и за българския ни произход, аз направих извод, че много малко, а може и няма такива посетители на соцмрежите, които би имали интерес и стремление да подновяват своите случайни познания, получени в школата или от пропагандистки публикации. А известно е че «лаф без акъл е съща кавга». В даденият случай под думата «акъл» трябва да се разбира и «факти, документи, сведения на очевидци и т.п» , които позволяват на любознателният човек да има по-обективна представа за миналото.

Бессарабский сценарий Александра 1

Бессарабский сценарий Александра 1

Вопреки распространенному мнению среди "либеральной" публики, что царь и чиновники Российской империи являются причиной культурной отсталости крепостнической "тюрьмы народов", случай с колонизацией в Бесарабской губернии наглядно опровергает эти домыслы.Тогдашнее российское руководство, как и нынешнее стремилось к компромиссным вариантам управления в Прутско-Днестровском междуречье

Как отмечается в истории Российского государства, при царском дворе еще со времен Рюриковичей было взято за правило перечислять в официальном титуле самодержавных правителей все земли, входившие в состав Московского государства, а также указывать и новые территории, включенные в состав России, чье население отличалось от великороссов как по национальному составу, так и по вероисповеданию.

"Все в Кишиневе говорят по-французски"

"Все в Кишиневе говорят по-французски"

Для истории любого города особенно интересными являются воспоминания современников. Сколько бы различных сведений мы ни почерпнули из исторических трудов, архивов и публицистики, сохранившиеся воспоминания людей, посетивших Кишинев столетия назад, являются самыми ценными. Они позволяют увидеть жизнь за застывшей фотографией, движение за лаконичной статистикой, красочную картину за восстановленной историей. Некоторые из воспоминаний прошлого о прошлом Кишинева особенно интересны

Видните чушмелийци - Митанови.

Видните чушмелийци - Митанови.

Официалната дата за основание на с. Чушмелий (Криничное) се
смята 1813 година, но присъствието на преселниците-бежанци в
тази местност се регистрира още през 1806 година. Официалното
име на днешното Криничное от 1855 г. беше Чешма-Варуита ( рум.).

Тараклийски район ?.... Петър Воденски

Тараклийски район ?.... Петър Воденски



Текст, посветен на запазване статута на българския район Тараклия в Молдова, от книгата ми "А иначе дипломацията е сериозен занаят"
:

Молдавский соратник Столыпина

Молдавский соратник Столыпина
Соратником знаменитого реформатора Петра Столыпина был молдавский дворянин, известный правовед своего времени Лев Кассо.